כנס "תעשו מקום", 2016

כנס תעשו מקום בירושלים - סדנאות מומחים ספטמבר 2016

 

תמונה

 

בסוף חודש ספטמבר התכנס בירושלים סמינר בן יומיים במטרה לבחון איך המחקר התיאורטי בנושא "העיר כמערכת מורכבת" יכול לתרום למתכננים ופעילים חברתיים העוסקים בפיתוח מרחבים ציבוריים בירושלים, וכיצד יכולה לקדם הפרקטיקה של תהליכי עשיית המקום בירושלים את התאוריה. בסמינר השתתפו אקדמיים מהארץ ומחו"ל, וכן אנשי מקצוע ואנשי שטח העוסקים בתכנון ובפלייסמייקינג בישראל, אשר ביקשו ללמוד מהמקרה של ירושלים, אחת הערים המעניינות והמורכבות בעולם, בה יוצאו לפועל בשנה הקרובה עשרות פרוייקטים קטנים עד בינוניים של עשיית מקום. במהלך היום הראשון סיירו המשתתפים בלב העיר המערבי, החרדי והפלסטיני, ונחשפו לפרוייקטים של יצירת מקומות בירושלים. 

 

>> לצפייה בהזמנה לכנס 

 

>> לצפייה בלו"ז הכנס (אנגלית)

 

>> למידע נוסף על כנס הפלייסמייקינג

 

 היום השני הוקדש לסדנאות חשיבה, ולהרצאות מפי חמישה מומחים מהארץ ומהעולם על ערים כמערכות מורכבות ועל מקומן של יוזמות אזרחיות בהקשר זה; כאן ניתן לקרוא תקציר של ההרצאות ושל ביוגרפיית המרצים. הרצאות קצרות אלו, הציגו טעימה של שדה הידע המגדיר את העיר כ"מערכת מורכבת בארגון עצמי". לאחר כל הרצאה, התקיים דיון פורה בקרב משתתפי הכנס, במהלכו שאלנו את עצמנו כגון: מה משמעות התיאוריה ביחס לפעולה בשטח, האם היא מסייעת לנו לכוון את הפעולה באופן ממוקד יותר? האם היא מסייעת לנו לראות מספר רב של פעולות ושחקנים כמכלול שניתן לכוון את פעילותו? ומה משמעות הפעולה הייחודית בירושלים על כל מורכבותה ביחס לתיאוריה? האם המנגנון המתהווה בימים אלה וכולל את המנהלים הקהילתיים, המתכננים הקהילתיים, אנשי השדה ואגפי העיריה מציג מודל תיאורטי חדש שעשוי להיות רלוונטי גם למקומות אחרים? ההרצאות וכן הדיונים שלאחריהן, צולמו במלואן, והועלו לאתר Youtube.

 

>> לצפייה בהרצאתו של ד"ר פאולו סילבה: beyond the surface of tactical urbanism לעיון במצגת ההרצאה של ד"ר סילבה.

>> לצפייה בהרצאתה של ד"ר נורית אלפסי: Place Making through the lens of Cities as a Complex System Theory. לעיון במצגת ההרצאה של ד"ר אלפסי.

>> לצפייה בהרצאתו של ד"ר יודן רופה: Feeling map, Diagnosis and Generative Planning in Urban Design and Placemaking. לעיון במצגת ההרצאה של ד"ר יודן רופה.

>> לצפייה בהרצאתה של ד"ר סייפן בורגיני: Mechanism of Complex Adaptove Systems: a Mutual Vocabulary. לעיון במצגת ההרצאה של ד"ר בורגיני.

>> לצפייה בהרצאתה של ד"ר בייצקה בונסטרה: The art of creating consistency: planning strategies inthe age of active citizenship. לעיון במצגת ההרצאה של ד"ר בונסטרה.

 

 


להרצאות של חברי הקליניקה האורבנית:

אדריכלית יערה רוזנר-מנור || בין יציבות ודינמיות

Scaling up שיחה על תפקיד המגזר הציבורי בשינוי צורת-פעולה מפרויקטים נקודתיים למדיניות

הילה בר-נר, מתכננת ערים || חמש גישות לפלייסמייקינג - ניסיון מהארץ והעולם

אדר' טארק נאסר || פלייסמייקינג במזרח העיר ירושלים