פרסומים

מדברים על מעורבות הציבור בתכנון

מדברים על מעורבות הציבור בתכנון

5 מרץ, 2018

לקריאת הפרסום המלא

"מדברים על מעורבות הציבור בתכנון" מבוסס על שבעה מפגשים עם אנשי מקצוע מתחומי התכנון האדריכלות והערים החכמות, המובילים בעשייה ובחשיבה על תחום שיתוף הציבור בתכנון:

קרא עוד

- אדר' ליאת אתגר בריקס על שימוש בכלי "קוד פתוח" ניסיוניים בשיתוף ציבור
- ד"ר עניאה בנא ג'רייס על התפקיד של שיתוף ציבור בתכנון שוויוני בישובים הערבים
- חוקרת ההתנגדויות עו"ד תלמה דוכן על השאלה כיצד הליך ההתנגדויות משרת את המטרה של שיתוף הציבור
- ד"ר דויד ז'אנר קלאוזנר על התפקיד של "העיר החכמה" בשיתוף ציבור
- אדר' יאירה ויזנטל-אפרתי על המודל של המינהלים הקהילתיים בירושלים
- דנה כרמל על נוהל שיתוף הציבור של עיריית תל אביב
- ד"ר שאונה ברייל על מעורבות תושבים ממגוון קהילות בתהליך התחדשות עירונית בריג'נט פארק, טורונטו

סדרת המפגשים נערכה במשך כשנה במסגרת המסלול לתואר שני בתכנון עירוני ואזורי באוניברסיטה העברית. במפגשים חלקו אנשי מקצוע העוסקים גם בתיאוריה ואנשי אקדמיה המתמקדים בפרקטיקה את המחשבות, הניסיון והתקוות שלהם לגבי תחום שיתוף הציבור בישראל ובעולם, במטרה לייצר ידע משותף ולהעבירו הלאה אל עולם התכנון המעשי. הסטודנטים התבקשו לנסח תגובות נגישות, ביקורתיות ומעוררות מחשבה שיכולות לפתח את הדיון בנושא ולהאירו באור חדש - ותגובות נבחרות שולבו בתוכן הפרסום.

למרות התחזקות הקולות הקוראים להרחבת שיתוף הציבור בהחלטות התכנון בישראל בשנים האחרונות, הליך השיתוף המקובל כיום אינו מאפשר ברוב המקרים להפיק ידע מקומי שימושי, להביא קולות שונים לתוך קבלת ההחלטות, ולשפר באופן משמעותי את התוצר התכנוני. במובנים רבים, שיתוף ציבור מתקיים כהליך רשמי בלבד ומתסכל תושבים ומתכננים כאחד. המקרים שהעלו המפגשים מאתגרים את הפורמט המוכר של שיתוף ציבור עם חשיבה מחוץ לקופסה.

הפרסום החדש הושק במושב מיוחד בכנס "קיימות וקהילה" תחת הכותרת "חזון חדש לשיתוף ציבור. במהלך ההשקה חלקו איתנו מתכננים המובילים תהליכי שיתוף ציבור מנסיונם ביצירה של תהליכי שיתוף ציבור חדשים. בשיח שהתפתח בהשתתפות הקהל הם ניסו לענות על השאלה: איזה שינוי מהותי דרוש באופי של שיתוף הציבור בישראל? מה הערכים והמטרות החדשים שצריך להגדיר לשיתוף הציבור? כיצד השינוי הזה צריך להשפיע על התכנון בקנה המידה השונים - מהרמה המקומית בתוך השכונה ועד לתכנון הארצי? והאם יש היום גוף ציבורי משמעותי שיכול להוביל את השינוי הדרוש?

תודה לכותבת ועורכת הפרסום הילה בר-נר, למרצים שהשתתפו במפגשי הסמינר, לדוברים באירוע ההשקה בכנס "קיימות וקהילה": קארין טלמור (מנהל התכנון), דנה גזי (DY CommonPlanning), עמיר דומיניץ (ViaPlan), ערן וקסלר (עיריית ת"א-יפו), ואיל פדר (ZenCity)

 

קראו פחות
2.12.2015 אדר' ענאיה בנא-ג'רייס | "שיתוף ציבור בישובים ערביים בישראל"

2.12.2015 אדר' ענאיה בנא-ג'רייס | "שיתוף ציבור בישובים ערביים בישראל"

30 יולי, 2017

ענאיה בנא-ג'רייס היא אדריכלית נוף ומתכננת ערים ודוקטורנטית בטכניון. היא חברה במרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי (מעל"א) הפועל לייצוג אינטרסים של החברה הערבית-פלסטינית בישראל בתחומי התכנון, הקרקע, הדיור, הצמיחה והפיתוח.

30.12.2015 עו"ד תלמה דוכן | "שיתוף ציבור מנקודת מבטה של חוקרת התנגדויות"

30.12.2015 עו"ד תלמה דוכן | "שיתוף ציבור מנקודת מבטה של חוקרת התנגדויות"

27 יולי, 2017

תלמה דוכן היא מתכננת ערים ועורכת דין בעלת ניסיון רב שנים כחוקרת התנגדויות. בין היתר, מונתה על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבניה כחוקרת לתכניות מתאר ארציות ומחוזיות כגון תמ"א 10/ד/10 למתקנים פוטו-וולטאים ותמ"מ 23/14/4 למטרופולין באר שבע.

13.1.2015 דר' דויד ג'אנר-קלוזנר | "מעורבות ציבור בהחלטות מקומיות: דמוקרטיה ייצוגית, השתתפותית ואלקטרונית"

13.1.2015 דר' דויד ג'אנר-קלוזנר | "מעורבות ציבור בהחלטות מקומיות: דמוקרטיה ייצוגית, השתתפותית ואלקטרונית"

26 יולי, 2017
דויד ג'אנר-קלוזנר הוא ממייסדי - Commonplace סטרט-אפ לונדוני המתמקד בפיתוח יישומי אינטרנט לשיתוף תושבים בהחלטות מקומיות. בשנות ה-90 הוא לימד במכון ללימודים עירוניים ואזוריים במקביל לעבודתו כאחראי על נושאים מוניציפליים בג'וינט-ישראל. מהג'וינט עבר לתפקיד מנכ"ל-מייסד של ארגון תחבורה - היום ומחר.
יוצרים מקום: פלייסמייקינג בישראל

יוצרים מקום: פלייסמייקינג בישראל

16 נובמבר, 2015

"יוצרים מקום: פלייסמייקינג בישראל"(להורדה בעברית) הוא תוצר של שבוע הרצאות וסדנאות מעשיות שנערך ביוזמה של הקליניקה האורבנית והמעבדה לקיימות וחדשנות עירונית במאי 2015. במהלך שבוע, נציגי הארגון הבינלאומי Project for Public Spaces ערכו הרצאות וסדנאות מעשיות בתל אביב, לוד, ירושלים, עראבה ורמלה בהשתתפות נציגי ממשלה, עיריות וגופים אזרחיים רבים אשר מבקשים לקדם עירוניות חברתית בישראל.

קרא עוד

הפרסום מורכב משלושה מרכיבים: הצגה פשוטה ונגישה בשפה העברית של עקרונות שיטת הפלייסמייקינג וחשיבותה לקידום מקומות ציבוריים טובים בישראל, 13 ראיונות עם אנשי מקצוע מתחומים שונים - נציגי ממשלה ועיריות, מתכננים ואדריכלים, אמנים ואקטיביסטים, ואקדמאיים -  העוסקים בפלייסמייקינג וחושפים מניסיונם ותובנותיהם, ומאמרים קצרים של קבוצת דוקטורנטים המעניקים פרספקטיבה ביקורתית ומעוררת מחשבה על התחום. מטרתו להציג את תחום יצירת המקומות למגוון של שותפים ולהציע לקוראיו רעיונות חדשים ורלוונטיים, כלים שימושיים והשראה להמשך הפעילות עבור יצירת מרחבים ציבוריים בישראל.

 

 

 

לקריאה נוספת:

 

שבוע "יוצרים מקום", מאי 2015.

 

"עמיתי ירושלים", מלגאים לפרויקט פלייסמייקינג של הקליניקה האורבנית, עיריית ירושלים וחברת "עדן".

 

 

 

 

קראו פחות
היבטים חברתיים בפינוי בינוי - מבט מסכם על פורום המתכננים

היבטים חברתיים בפינוי בינוי - מבט מסכם על פורום המתכננים

30 יוני, 2015

הפרסום, שנעשה בהזמנת משרד הפנים ומשרד הבינוי, מבוסס על סדרה של שישה מפגשים במהלכם דנו מתכננים עירוניים על ההשפעות של פינוי בינוי. הפרסום מיועד למתכננים חברתיים ועירוניים, עובדים קהילתיים, נבחרי ציבור, פעילים מקומיים ובעלי מקצוע בשלטון המקומי והמרכזי המבקשים תשובות לשאלות בנוגע לערך החברתי של פרויקטים לפינוי-בינוי. מטרתו להרחיב ולשפר את ההשפעה החברתית החיובית של תהליכי התחדשות עירונית בערים ישראליות.

קבוצת למידה לדוקטורנטים: התיאוריה והפרקטיקה של "יצירת מקום" בעיר

קבוצת למידה לדוקטורנטים: התיאוריה והפרקטיקה של "יצירת מקום" בעיר

23 נובמבר, 2014

בשנת 2014/5 פעלה קבוצת לימוד משותפת לתלמידי מחקר בפקולטה למדעי החברה. הקבוצה עסקה בהיבטים פילוסופיים, תיאורטיים ומעשיים של יצירת מקום (placemaking) במרחב העירוני.

 

מטרותיה העיקריות:

דיור בר השגה: כלים של תכנון סטטוטורי ומדיניות מקומית

דיור בר השגה: כלים של תכנון סטטוטורי ומדיניות מקומית

18 ינואר, 2014
מחקר זה סוקר את הניסיון שנצבר במספר מדינות בנושא דיור בר השגה. הוא עושה זאת בשתי רמות: הראשונה עוסקת בשאלת ההיצע, ובתוכה - אילו כלים השלטון יכול להפעיל - והשניה עוסקת בביקוש: מהם מאפייני משקי הבית הנזקקים לדיור בר השגה ואיזו מדיניות יכולה להתאים לאוכלוסיות ואזורים שונים. במקביל, בוחן המחקר את התאמתם של כלי המדיניות השונים לחברה והשלטון הישראלים. מטרותיו העיקריות:

1 | לספק מסגרת מושגית המתקשרת למתרחש בזירה העולמית על מנת להעמיק את הדיון ולקדם קבלת החלטות בנושא דיור בר השגה בישראל.

יוזמות מקומיות לדיור בר השגה בישראל

יוזמות מקומיות לדיור בר השגה בישראל

1 ינואר, 2014

לישראל עדיין אין מדיניות לאומית מגובשת לדיור בר השגה, אבל ישנן רשויות מקומיות שהחליטו לא לחכות למחוקק וליזום מדיניות מקומית. מטרותיו של מחקר זה, שפורסם בשנת 2012 על ידי שרה קריימר וחיים פיאלקוף הוא לפתח מאגר מידע בסיסי על יוזמות כאלה ולנתח את צרכיהן. אורה בלום, נטע זיו ואמילי סילברמן יישבו בוועדת ההיגוי של הפרסום, שכללה ראיונות עם מומחים, בעלי עניין ואנשי מקצוע העוסקים בנושא.

 

>> להורדה (באנגלית)

מגדלים למגורים – מקרי בוחן ולקחים עבור תל אביב-יפו

מגדלים למגורים – מקרי בוחן ולקחים עבור תל אביב-יפו

15 דצמבר, 2013

מחקר זה (עדיין לא פורסם) נועד לסייע לעיריית ת"א בגיבוש אסטרטגית תכנון בנושא מגדלים מרובי דירות מגורים, המיועדים למעמד הביניים, ובמיוחד לצעירים. זהו חלק מתוך פרוייקט רחב יותר שעוסק בלימוד מהניסיון הבינלאומי, עם דגש על ההיבטים החברתיים של התכנון. הדו"ח מציג מקרי בוחן משלוש ערים – ונקובר וטורונטו בקנדה, וסינגפור. הוא נשען של סקר ספרות קיימת, ראיונות עם בעלי מקצוע במדינות השונות שנבחרו כבעלות פוטנציאל ללימוד עבור ת"א-יפו. 

 שיקולים חברתיים בתכנון מרחבי

שיקולים חברתיים בתכנון מרחבי

18 ינואר, 2013

מסמך זה (2012) מתאר מתווה פעולה שנולד מתוך הכרה שבמערכת התכנון המרחבי נעדר כמעט לגמרי הקול החברתי. אמילי סילברמן וארזה צ'רצ'מן מציעות סיבות להיווצרות מצב זה והצעות לתיקונו. ההצעות המעשיות לשילוב היבטים חברתיים בתכנון כוללות את חיזוק תפקידו של משרד הרווחה בתהליך התכנון, שיכלול תפקידי היועץ החברתי והמתכנן החברתי בתהליך, שילוב ארגונים קיימים הפועלים בחברה האזרחית, הגברת מעורבות הציבור בתכנון ופיתוח כלים להערכת ההשפעות החברתיות של התכנון המרחבי.