מדברים על מעורבות הציבור בתכנון

5 מרץ, 2018
מדברים על מעורבות הציבור בתכנון

לקריאת הפרסום המלא

"מדברים על מעורבות הציבור בתכנון" מבוסס על שבעה מפגשים עם אנשי מקצוע מתחומי התכנון האדריכלות והערים החכמות, המובילים בעשייה ובחשיבה על תחום שיתוף הציבור בתכנון:

- אדר' ליאת אתגר בריקס על שימוש בכלי "קוד פתוח" ניסיוניים בשיתוף ציבור
- ד"ר עניאה בנא ג'רייס על התפקיד של שיתוף ציבור בתכנון שוויוני בישובים הערבים
- חוקרת ההתנגדויות עו"ד תלמה דוכן על השאלה כיצד הליך ההתנגדויות משרת את המטרה של שיתוף הציבור
- ד"ר דויד ז'אנר קלאוזנר על התפקיד של "העיר החכמה" בשיתוף ציבור
- אדר' יאירה ויזנטל-אפרתי על המודל של המינהלים הקהילתיים בירושלים
- דנה כרמל על נוהל שיתוף הציבור של עיריית תל אביב
- ד"ר שאונה ברייל על מעורבות תושבים ממגוון קהילות בתהליך התחדשות עירונית בריג'נט פארק, טורונטו

סדרת המפגשים נערכה במשך כשנה במסגרת המסלול לתואר שני בתכנון עירוני ואזורי באוניברסיטה העברית. במפגשים חלקו אנשי מקצוע העוסקים גם בתיאוריה ואנשי אקדמיה המתמקדים בפרקטיקה את המחשבות, הניסיון והתקוות שלהם לגבי תחום שיתוף הציבור בישראל ובעולם, במטרה לייצר ידע משותף ולהעבירו הלאה אל עולם התכנון המעשי. הסטודנטים התבקשו לנסח תגובות נגישות, ביקורתיות ומעוררות מחשבה שיכולות לפתח את הדיון בנושא ולהאירו באור חדש - ותגובות נבחרות שולבו בתוכן הפרסום.

למרות התחזקות הקולות הקוראים להרחבת שיתוף הציבור בהחלטות התכנון בישראל בשנים האחרונות, הליך השיתוף המקובל כיום אינו מאפשר ברוב המקרים להפיק ידע מקומי שימושי, להביא קולות שונים לתוך קבלת ההחלטות, ולשפר באופן משמעותי את התוצר התכנוני. במובנים רבים, שיתוף ציבור מתקיים כהליך רשמי בלבד ומתסכל תושבים ומתכננים כאחד. המקרים שהעלו המפגשים מאתגרים את הפורמט המוכר של שיתוף ציבור עם חשיבה מחוץ לקופסה.

הפרסום החדש הושק במושב מיוחד בכנס "קיימות וקהילה" תחת הכותרת "חזון חדש לשיתוף ציבור. במהלך ההשקה חלקו איתנו מתכננים המובילים תהליכי שיתוף ציבור מנסיונם ביצירה של תהליכי שיתוף ציבור חדשים. בשיח שהתפתח בהשתתפות הקהל הם ניסו לענות על השאלה: איזה שינוי מהותי דרוש באופי של שיתוף הציבור בישראל? מה הערכים והמטרות החדשים שצריך להגדיר לשיתוף הציבור? כיצד השינוי הזה צריך להשפיע על התכנון בקנה המידה השונים - מהרמה המקומית בתוך השכונה ועד לתכנון הארצי? והאם יש היום גוף ציבורי משמעותי שיכול להוביל את השינוי הדרוש?

תודה לכותבת ועורכת הפרסום הילה בר-נר, למרצים שהשתתפו במפגשי הסמינר, לדוברים באירוע ההשקה בכנס "קיימות וקהילה": קארין טלמור (מנהל התכנון), דנה גזי (DY CommonPlanning), עמיר דומיניץ (ViaPlan), ערן וקסלר (עיריית ת"א-יפו), ואיל פדר (ZenCity)