סיכום שנה: 2014

דצמבר 1, 2014
סיכום שנה: 2014

בתום שנה לפעילות הקליניקה האורבנית, אנו מסכמים כמה מהפרויקטים הבולטים בתחומים של מדיניות הדיור, אורבניזם חברתי והתחדשות עירונית. הניוזלטר המסכם את שנת 2014 כולל מגוון קישורים למידע נוסף, קישור לרשימת התפוצה לסדרת סיורי השטח החדשה, וקישור להורדת דו"ח האורבניזם החברתי שנכתב בעקבות הכנס האורבני העולמי השביעי שנערך במדאין, קולומביה

 

לניוזלטר המלא.

 

להרשמה לקבלת מידע על סדרת סיורי שישי שעוסקת בהיבטים חברתיים של תכנון מקומי.

 

להורדת דו"ח האורבניזם החברתי - רעיונות לישראל בעקבות הכנס האורבני העולמי השביעי שנערך במדאין, קולומביה. 

 

מדיניות דיור

 
 
 
מקבלי ההחלטות מקדמים מהלכים להורדת מחירי הדיור, אך רוב ההקלות מיועדות עבור אלה המרוויחים מספיק כדי לרכוש או לשכור דירה חדשה. בקליניקה האורבנית שמנו דגש על דיור בר השגה לאוכלוסיות מוחלשות:
 
תכנית המנהיגות לדיור בר השגה של מכון אלכא למנהיגות וממשל ומשרד הבינוי היא פורום רב מגזרי שהוקם במטרה לקדם שפה משותפת ולפתח ארגז כלים לפעילות בתחום הדיור. אחד התוצרים של התכנית הוא מסמך עקרונות לחקיקה של דיור בר השגה. לחצו כאן לדו"ח ההמשך של מרכז הגר המציג כיווני חקיקה אפשריים.
 
 
 
צוות הדיור של הועדה למלחמה בעוני חיבר דו"ח המלצות שקורא להגדלת מלאי הדיור הציבורי, הגדלת הסיוע בשכר הדירה, הרחבת הקריטריונים לזכאות, ופיתוח תכנית הוליסטית לשיקום שכונות מוחלשות. הדו"ח נכתב על ידי צוות שכלל נציגים ממשרדי הרווחה והבינוי, המוסד לביטוח לאומי, החברות המשכנות, עובדים סוציאליים ומרכז השלטון המקומי בהובלת ד"ר חיים פיאלקוף וד"ר אמילי סילברמן. לחצו לכתבה שהתפרסמה בעיתון "הארץ", המדגישה את הצורך להמשיך בפעילות לשינוי מדיניות הדיור לאוכלוסיה העניה ולסיקור סיור של הקליניקה עם חברת "עמיגור" בנושא דיור מוגן לקשישים.
 
 
 
תשומת לב מעטה ניתנת להיבטים הייחודיים של מצוקת הדיור בחברה הערבית. הקואליציה לדיור בר השגה, בה שותפה הקליניקה, פרסמה דו"ח ממצאים והמלצות שהוצג לקבינט הדיור. בשנה הקרובה נפעל להטמעת מסקנותיו.  
 
 
 
 

אורבניזם חברתי 

 
 
 
אורבניזם חברתי הוא תפישה שמשלבת מטרות של הוגנות עירונית והכלה חברתית במדיניות תכנון פרויקטים בערים. הקליניקה האורבנית ראתה הזדמנות בהרחבת ההשתתפות הישראלית בפורום העירוני העולמי של UN Habitat, הכנס המוביל בעולם בנושא עירוניות המפגיש כ-20 אלף מקבלי החלטות ואנשי מקצוע ממדינות שונות. השנה השתתפו 23 ישראלים, כאשר העיר המארחת מדאין בקולומביה משמשת כמקרה יוצא דופן ומעורר השראה לשינוי חברתי במרחב העירוני.
 
 
 
משתתפים רבים חזרו עם רעיונות לקידום אורבניזם חברתי בארץ, והקליניקה ריכזה דו"ח מקיף שהוצג בשדולת העירוניות בכנסת, בפורום התכנון שהתכנס באוניברסיטת תל אביב, בפורום התכנון של משרד הפנים וכן במסגרת הרצאות שונות ברחבי הארץ בנושא אורבניזם חברתי.
 
 
 
כהמשך להשתתפות בפורום העירוני העולמי, מתוכנן כנס ישראלי במתכונת דומה, הצפוי להתקיים בעכו בנובמבר 2015. הכנס יהיה פתוח בפני כאלף משתתפים, בהם חברי מועצת עיר, מתכננים, בעלי תפקידים בניהול ערים וכל מי שמעוניין לקחת חלק בקידום ערכים חברתיים בערים. 
 
 
 
 

התחדשות עירונית

 
 
 
בשונה ממדינות מערביות רבות, בישראל כיום אין תכנית לאומית לאיתור ולחיזוק שכונות מתדרדרות או ארגז כלים במימון ממשלתי המסייע לערים להתמודד עם אזורי עוני. הקליניקה האורבנית פועלת לפיתוח כלים ומדיניות בתחום. 
 
פורום עמיתי פינוי בינוי של הקליניקה הפגיש במשך שנה מתכננים משמונה רשויות מקומיות עם עמיתיהם ביחידות המחוזיות במטה משרד הבינוי ובמנהל התכנון במשרד הפנים. בקרוב יפורסם דו"ח מסכם שלנו בתמיכת מכון גזית-גלובס ובו המלצות לאסטרטגיה עירונית לפינוי-בינוי, לחברה מוניציפלית ייעודית להתחדשות עירונית, לתפקידם של העובדים הקהילתיים בהתחדשות עירונית ועוד.
 
 
 
השנה ניתן לראשונה קורס לעובדים הקהילתיים על מנת לספק כלים להתבוננות בהיבטים החברתיים של תכנון מרחבי. 25 עובדים ועובדות קהילתיות השתתפו בקורס של משרד הרווחה, שרוכז על ידי המתכננת חגית נעלי יוסף, בליווי אקדמי של הקליניקה. קורס המשך מתוכנן לשנה הבאה.
 
 
 
סדנה לידע מקומי שניתנה על ידי החוקרת ליז ריצ'רדסון מאוניברסיטת מנצ'סטר העבירה דרכים לאגור, להציף ולהשתמש בידע מקומי בתהליכי תכנון. לחצו כאן לרשמים מהסדנה. 
 
 
 
האוניברסיטה כמנוע להתחדשות עירונית היה מוקד כנס ההשקה של הקליניקה וכן נושא קורס בהתמחות בתכנון חברתי, במהלכו סטודנטים לתואר שני באוניברסיטה העברית גיבשו חלופות לפיתוח מתחמי המעונות כמשאב לחיבור בין האוניברסיטה והקהילה. לאחרונה התמנתה נעמה כץ, אשר ריכזה את הקליניקה בשנתה הראשונה, למנהלת המינהל הקהילתי של הגבעה הצרפתית. אנחנו מאחלים לה הצלחה רבה, ומקווים לשתף עמה פעולה בהטמעת הממצאים. 
 
 
ראה גם: אירועים