המשלחת הישראלית לכנס האורבני העולמי (WUF) במדיין, קולומביה

10 מרץ, 2014

הכנס האורבני העולמי מהווה מעין 'ועידת פסגה' של העירוניות בעולם. ראשי ערים ומדינות, מומחים אקדמיים, ויזמי פרויקטים מכל העולם מתכנסים לשבוע של מדיניות עירונית במיטבה. המשלחת הישראלית לכנס, בהובלת משרד השיכון ומשרד החוץ, מאורגנת על ידי הקליניקה האורבנית. הקליניקה שואפת לגבש משלחת ישראלית איכותית, שתוכל ליצור קשרים משמעותיים עם מובילי עירוניות בין-לאומיים, וליישם פרקטיקות מובילות מהכנס בערי ישראל. הכנס התקיים בעיר מדאין בקולומביה באפריל 2014.

 

להורדת הדו"ח המלא: "אורבניזם חברתי: רעיונות לישראל מהכנס האורבני העולמי השביעי במדאין" בעברית ובאנגלית

 

הכנס האורבני העולמי התקיים בשנת 2014 בפעם השביעית. הכנס הוא הזדמנות פז לעסוק בערים ובעירוניות עם מומחים ומקבלי החלטות מרחבי העולם, תוך שימת דגש על פרקטיקה ויישום מדיניות. המשלחת הישראלית הרשמית לכנס, בהובלת משרד השיכון ומשרד החוץ, מאורגנת על ידי הקליניקה האורבנית, כדי ליצור משלחת בין-מגזרית איכותית, שתכלול נציגים של השלטון המרכזי, השלטון המקומי, המגזר הפרטי והחברה האזרחית.

 

העיר מדאין, שנבחרה לארח את הכנס, זכתה בשנה שעברה בתחרות העיר החדשנית של ה-Wall Street Journal. העיר ידועה בגישת ה-Social Urbanism שלה, שמצליחה לייצר פיתוח כלכלי שמיטיב עם כל שכבות האוכלוסיה בעיר. בהתאם, הנושא של הכנס היה The Equitable City - "העיר ההוגנת". הכנס עסק בפרקטיקות שנועדו להפוך ערים למכילות יותר, ושיכולות להוות כר למוביליות חברתית ולשוויון הזדמנויות עבור שכבות רחבות של האוכלוסיה.

 

 פייסבוק)

 

 

 

המשלחת הישראלית זכתה באירוח שלושה אירועי צד ואירועי רישות במהלך הכנס. הקליניקה האורבנית, בהובלתה של תמי גבריאלי, יזמה את אירוע הרישות בנושא ציפוף ערים, והפיכתן למכילות יותר מבחינה חברתית. העיר תל אביב-יפו תעמוד במוקד אירוע זה (תיאור האירוע באנגלית).

 

הקליניקה שאפה להפוך את המשלחת למקור השראה ולאבן פינה למדיניות אורבנית ישראלית רחבה וחברתית יותר, גם באמצעות כינון של פורום עירוניות לאומי שיתבסס על חברי המשלחת ועל תובנות מהכנס.  אחד הצעדים לכך היה חיבור דו"ח "אורבניזם חברתי" על ההשתתפות הישראלית בכנס, כדי שמקבלי החלטות בארץ ומשתתפים עתידיים יוכלו גם הם להפיק מהתובנות ומהכלים שתצבור המשלחת הישראלית. בועידת עכו לעירוניות (2015) החל צעד נוסף וחשוב, בהשקת המטה לעירוניות לאומית, במטרה לקדם מדיניות ארצית לפיתוח וחיזוק העירוניות בישראל.

 

חברי המשלחת מדווחים מ-WUF7:

 

ליאת איזקוב על תכנון תחבורה ציבורית

 

חגית נעלי יוסף על תכנון עם ועבור קהילה עניה

 

 פייסבוק)

 

 

 

קידום עירוניות משגשגת: מסקנות המשלחת הישראלית ל-WUF6 (ספטמבר 2012)

 

הקליניקה האורבנית לקחה חלק גם בארגון המשלחת לכנס הקודם, אשר התקיים בנאפולי, איטליה. המשלחת כללה כ-20 חברים וביניהם בעלי תפקידים בשלטון המקומי והמרכזי, נבחרי ציבור, מתכננים עירוניים ופעילי חברה אזרחית. בשובם ארצה, פעלה המשלחת לגיבוש מדיניות ישראלית רשמית לקידום השגשוג בערי ישראל. התובנות החיוביות מההשתתפות בכנס סייעו בגיבוש והצלחת המשלחת הרשמית לכנס הנוכחי.
הבלוג של משלחת WUF6 >>

 

 

 

שותפים: משרד הבינוי והשיכון, משרד החוץ ונוספים.

ראה גם: מן העולם