הקליניקה הנודדת

במסגרת הקליניקה הנודדת יוצאים.ות מתכננים.ות עירוניים.ות, עובדים.ות קהילתיים.ות, א.נשי.ות המגזר השלישי, אקדמאיים.ות, ועובדי.ות שלטון מקומי ומרכזי לסיורים משותפים בערים שונות בישראל, על מנת ללמוד ולהכיר פרקטיקות שונות של בניית תשתיות קהילתיות עירוניות איכותיות ויציבות כחלק מתהליכי חידוש עירוניים.
צוות "הקליניקה הנודדת": אמילי סילברמן, מיכל ברייאר, הילה לוטן ובלה אלכסנדרונוב

 

עכו

עכו

1 יולי, 2021

כיצד ניתן לקדם תהליכי התחדשות עירונית בשכונות במצב סוציו-אקונומי נמוך באופן שקשוב לצרכי התושבים? בעת בה ההגיון הכלכלי שולט בשיקום פיזי של שכונות ותיקות בישראל, התשובה לשאלה אינה פשוטה.

בית שמש

בית שמש

11 מרץ, 2021

איך צומחת עיר חרדית? ואילו מנגנונים קהילתיים תומכים בבנייה, בתהליכי ההתבססות, ובהמשך בשגשוג של קהילות חרדיות בערים פריפריאליות?

"הקליניקה הנודדת" של האוניברסיטה העברית בחנה את השאלות האלו בסיור שהתקיים בבית שמש בשבוע שעבר.

לאורך היום העשיר הזה למדנו, בין השאר, על תפקידן של עמותות בנייה בהקמת שכונות מגורים, על הכלכלה הלא פורמלית שמתקיימת בקומות חנייה ריקות, על האופן בו ,בתי כנסת פופ-אפ' וישיבות גבוהות מתפקדות כתשתית קהילתית שכונתית, על 'חדר אופציה' והאופן בו התא המשפחתי נערך לספק את צרכי הדיור של הדור הבא.

ירוחם

ירוחם

29 נובמבר, 2020

ביום ראשון שעבר סיירנו "הקליניקה הנודדת" של האוניברסיטה העברית בירוחם. באנו ללמוד על תשתיות קהילתיות שמקדמות מרחב עירוני איכותי עבור ויחד עם התושבים. נחשפנו למודל הטיפול בשפ"פים, שפותח במסגרת פרויקט "הטוב המשותף", לפיו עיריית ירוחם יחד עם התושבים משפצים את המרחבים מתחת לבניינים ובשיתוף מלאה מתכננים ומוציאים אותם לפועל. התרשמנו מהחזון המעורר השראה של ראשת העיר טל אוחנה ושמחנו לגלות איך חזון, תפיסה ניהולית ברורה ושותפות עם התושבים מקדמת את העיר.